ZiskejZdravi.cz

Jitrocel

Existují 3 nejčastější druhy jitrocele - jitrocel větší, kopinatý a prostřední. Všechny čtyři druhy mají léčivé účinky díky slizovým látkám, které usnadňují vykašlávání, a tlumí a léčí kašel. Obsahuje i taniny, které mají stahující účinky, zastavují krvácení a hojí rány. Tato kombinace působí silně protizánětlivě na dýchací cesty, ale také na sliznici žaludku.

Jitrocel zmírňuje a usnadňuje vylučování hlenu, užívá se tedy při zánětech průdušek, plic, při  nachlazení, ke zmírnění kašle. Používá se i k výplachům ústní dutiny při zánětech dásní, při zánětech mandlí, hltanu a hrtanu.

Kromě dýchacích cest léčí i poruchy trávení a záněty střev, ve formě koupelí léčí hemeroidy. Obklady z jitrocelového nálevu se přikládají na rány, popáleniny,bodnutí hmyzem či hadem, nebo bércové vředy. Lze použít i na oční záněty.

Připravíme si:

Odvar z 1 a 1/5 lžíce byliny (10-15g)  na 1/5 litru vody. Pijeme 3-5 šálků za den.

Jednoduše lze připravit i sirup. V létě nasbíráme dostatečné množství listů, proložíme je v jednotlivých vrstvách cukrem (nebo medem) do sklenice a necháme 2 týdny na slunci za oknem. Sirup, který rostlina pustí se scedí a v lahvičkách steriluje.

Ke kloktání, koupelím a obkladům použijeme více koncentrovaný odvar 3 hrsti sušených listů na 1 litr vody.

Kataplazma připravíme rozdrcením vařených listů a zabalením do plátýnka. Celé přiložíme na postižené místo.



Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Byliny - síla bylin v prevenci i léčbě

Byliny - síla bylin v prevenci i léčbě