ZiskejZdravi.cz

Jak připravit léky z léčivých rostlin

V dnešní době se mnoho lidí navrací k starým a osvědčeným způsobům bylinné léčby. Je to léčba, jejíž účinky nejsou tak rychlé, jako účinky moderních léků a vyžaduje trpělivost a pravidelné užívání. Za to se nám bylinná léčba spolu s využitím zdravějšího životního stylu odmění trvalejšími výsledky a nepřináší vedlejší účinky, kterými často chemické léky poznamenají zase jinou část těla. Léčivé rostliny můžeme připravovat mnohými způsoby, ty nejběžnější zde uvádíme.

Nálev neboli čaj - Bylinky přelijeme vařící vodou a necháme louhovat 10-15 minut pod pokličkou. Potom přecedíme a užíváme. Je důležité nenechávat bylinky louhovat delší dobu, protože pak do čaje pronikají i látky, které nejsou pro tělo dobré. Pokud zapomínáme, můžeme si nastavit minutovku.

Odvar - Bylinnou drogu přelijeme studenou vodou a uvedeme do varu. Kořeny a kůru vaříme ½ - 1 hodinu, ostatní části rostliny 10-15 minut. Siličné byliny přidáváme až po uvaření a necháme je 5 minut vyluhovat pod pokličkou. Odvar potom scedíme přes sítko nebo hadřík a můžeme užívat. Vody dáváme při hodinovém varu dvojnásobné množství protože se polovina odpaří.

Kloktadlo - Ke kloktání použijeme odvar z bylin, nálev, nebo lihový extrakt ředěný s vodou.

Výluh - Bylinky zalijeme studenou vodou a necháme 24 hodin pod pokličkou stát. Pak scedíme.

Tinktura - alkoholový výluh - Bylinky zalijeme lihem (vodka, slivovice..) a v dobře uzavřené nádobě necháme louhovat 10 -15 dnů. Nejlepší je dát sklenici do tmy a nechat při pokojové teplotě. Pak scedíme.

Sirup - 1) čerstvé listy (např. jitrocelu) vkládáme do větší sklenice a prosýpáme cukrem. Takto střídáme pravidelně vrstvy listů a cukru až je sklenice plná. Potom dáme na okenní parapet, může být i na slunci, a necháme 2 týdny. Listy pustí šťávu, kterou za dva týdny slijeme do malých flaštiček a lehce zavaříme aby se to nekazilo.

2) Suché nebo čerstvé byliny zalijeme studenou vodou tak aby byli celé ponořeny a necháme 24 hodin odstát. Druhý den je 15 min povaříme, vylisujeme a dáme vařit spolu s cukrem. Na 1 kg šťávy dáme 1,5 kg cukru. Vaříme pozvolna na mírném ohni dokud sirup nezhoustne.

Prášek - Bylinky usušíme až přesušíme a rozdrtíme v hmoždíři, nebo umeleme. Potom prosejeme přes husté sítko a uložíme do sklenic. Takto si můžeme připravit bylinky do jídel jako kořenící přípravek.

Šťáva - Čerstvé bylinky vylisujeme v odšťavňovači, nebo v lisu na ovoce, či rozmixujeme a šťávu vytlačíme přes plátýnko. Nepoužíváme kovové nádoby, které v bylinách ničí cenné látky.

Mast - Rozehřejeme si vazelínu ve vodní lázni a opatrně udržujeme teplotu tak aby nepřesáhla 45 - 50 stupňů. Přidáme byliny nadrobno nakrájené či nasekané a necháme 30 minut zahřívat. Pak odstavíme. Druhý den zahřátí opakujeme a třetí den znovu. Pak vazelínu přecedíme přes cedník či plátýnko a slijeme do připravených nádobek.

Mazání - Suché byliny zalijeme stolním olejem, aby byly ponořené a týden necháme stát na slunci.

Obklad - K obkladům použijeme odvar z bylin, výluh nebo nálev, ale může být silnější. Obklad může být teplý, ale i studený, podle potřeby.

Koupel - Ke koupelím použijeme opět odvar z bylin, výluh nebo nálev, ale silnější.

 

Text: ZiskejZdravi.czEshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Byliny - síla bylin v prevenci i léčbě

Byliny - síla bylin v prevenci i léčbě