ZiskejZdravi.cz

Tip na ručně vyráběné mýdlo z aloe vera

Ze základu podle tohoto receptu lze studeným procesem ručně vyrábět skvělá mýdla. Tato metoda umožňuje přidávat podle libosti vůně, barvy a struktury.

Jestliže do receptury začleníme gel z aloe, získáme mýdlo s jemnou heřmánkovou vůní ideální k hydrataci a zklidnění všech typů pokožky. Většinou je vhodné přidat 1 lžíci gelu (15 g) na 500 g mýdla, a to těsně před jeho nalitím do formiček.

Tento mýdlový základ se připravuje z olivového a kokosového oleje. Olivový olej je dobrý změkčující a zjemňující prostředek a vytváří hodně pěny; naopak kokosový olej, který je bez jakéhokoliv pachu, dobře čistí a rychle se vstřebává do pokožky. Poměr surovin najdete u konkrétních receptů.

Suroviny

rostlinný tuk

kokosový olej

olivový olej

voda, nejlépe destilovaná a pokojové teploty

hydroxid sodný (kaustická soda čili sodný louh)

Příprava

1. Formičky, v nichž budeme mýdla tvarovat, vymažeme trochou tuku a dáme stranou.

2. Jednotlivě odvážíme tuk a oleje.

3. Rostliný tuk a olivový a kokosový olej dáme do velké nádoby odolné vůči louhu (smaltované nebo nerezové). Za stálého míchání zahříváme na mírném ohni.

4. Když se oleje zahřejí asi na 54 stupňů, stáhneme nádobu z ohně.

5. Jednotlivě odvážím louh a vodu.

6. Vodu nalijeme do misky nebo skleněné konvice, nejlépe se zobáčkem na nalévání.

7. V gumových rukavicích a ochranných brýlích přidáme louh a promícháme nerezovou lžící, aby se dobře rozpustil.

8. Když se teplota směsi ustálí na 54 stupňů, nalijeme ji do olejů. Chceme-li lépe regulovat teplotu obou směsí, ať už ji zvyšovat, či snižovat, můžeme nádoby vložit do vodní lázně.

9. Mícháme, dokud hmota nezačne houstnout, přibližně 10 až 15 minut. Chceme-li zjistit zda je mýdlo hotové, nabereme je na lžíci a necháme z ní ukápnout několik kapek; jestliže se na povrchu hmoty vytvoří linka, můžeme mýdlo rozlévat do připravených formiček.

10. Mýdla necháme 24 až 48 hodin odpočívat zakrytá utěrkou na suchém místě chráněném před prouděním vzduchu, dokud neztuhnou.

11. Po uplynutí této doby se (v rukavicích) ujistíme, zda už mýdlo ztuhlo. Jestliže je ještě moc měkké, necháme jej odpočívat další noc. Naopak jestli je na dotek pevné a po stlačení prstem v něm zůstává stopa, vyloupneme jej z formiček nebo jej vyklopíme, pokud jsme použili velkou nádobu, a naporcujeme.

12. Před použitím necháme mýdla ještě 4 týdny ležet odkrytá na dřevěné nebo plastové podložce.

Zdroj informací:

Diane Gage: "Aloe Vera"

Lee Faber: "Aloe Vera"Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Byliny - síla bylin v prevenci i léčbě

Byliny - síla bylin v prevenci i léčbě