ZiskejZdravi.cz

Bříza bělokorá - dar na ledvinové a močové kameny

Bříza bělokorá je skutečným darem pro močové ústrojí a to již od dávných dob a zvláště ve slovanských národech. Listy se sbírají v květnu až červnu.

Popis rostliny: Listnaté stromy, které často hybridizují s bělavou papírovou kůrou.

Stanoviště: lesy, vřesoviště, slatiny a zahrady. Bříza pýřitá rostoucí v euroasijských regionech preferuje vlhčí místa.

Jiné druhy: V Evropě je pro medicinální účely využívána bříza bělokorá. V Euroasii bříza pýřitá, v Himalájích bříza himalájská, v severní Americe se pěstuje jako okrasná bříza tuhá.

Použité části: míza, využitelná v brzkém jarním období; listí shromážděné na jaře a počátkem léta. Používána je také kůra.

Léčivé účinky:

Bříza má širokou škálu historického využití. Je však méně známá pro své nesporné léčivé vlastnosti. Míza je jasným a osvěžujícím nápojem. Listy vytvářejí příjemný čaj. V každé formě je bříza vynikající tonikum a má detoxikační účinky, hlavně působí na močové ústrojí při odstraňování odpadních produktů jako např. v ledvinách nebo kamenů močového měchýře, Pomáhá na dnu a revmatismus. To snižuje zadržování tekutin a otoky, a zbavuje tak mnoho kožních problémů.

Bříza je jedním z nejužitečnějších a nejvíce elegantních stromů. Po tisíce let sloužila lidem na chladném severu. Její léčivé vlastnosti byly v minulosti oceněny a mělo by být i dnes o nich více znalostí.

Březová míza je bohatá na fruktózu, zatímco javor má sacharózu. Sacharóza je sladší chuti a javor jí produkuje z jednoho stromu více než bříza, takže javorový sirup se využívá v komerčním průmyslu mnohem více. Na druhé straně je břízová míza chladná, osvěžující a čirá.

Dalším produktem tohoto krásného stromu je kůra. Ta se používá běžně v březových krémech a mastech na chronická kožní onemocnění.

Z čerstvých listů nebo pupenů břízy se nabízí silný, ale příjemný čaj na všeobecnou detoxikaci krve a těla, močové problémy, záněty močového měchýře, revmatické a artritické problémy, a dnu. Někteří bylinkáři přidávají špetku uhličitanu sodného ke zlepšení schopnosti čaje na snížení vysoké hladiny kyseliny močové. Čaj pomáhá při zadržování tekutin, jako je například u srdečních nebo ledvinových otoků a vodnatelnosti. Bříza je bohatá na draslík, takže (stejně jako pampeliška) nepoškozuje tělo tímto minerálem ve způsobu, jakým to dělají zdravotnická diuretika.

Březové listy také obsahují protizánětlivé a protibolestivé vlastnosti, což je důvodem, proč jsou tak užitečné při použití na bolavé svaly.

Je také dobrým odlučovačem, březový čaj je také účinný jako obklad, který si můžete dát přímo na kůži na herpes (opar), ekzém a podobně. Můžete si také snadno vytvořit svůj vlastní březový olej z listů macerací listů v olivovém nebo mandlovém oleji. Komerčně se olej používá na léčbu celulitidy, a může být použit jako masážní olej k úlevě od bolestí svalů, fibromyalgie a revmatismu.



Bříza je v lékařství považována za bezpečnou a nebyly hlášeny žádné vedlejší účinky.

Jak si vyrobit vlastní březový olej:

Naplňte čistou sklenici do asi jedné poloviny čerstvými březovými listy. Používáme nejlepší vypadající listy - žádné zvadlé, hnědé, nemocné, nebo zamořené hmyzem. Zalijte tyto listy olejem (olivovým, hroznovým, mandlovým, atd) a odtraňte vzduchové bubliny. Opatřte si kus tenké nebo jinak prodyšné tkaniny a přeložte ji přes otvor sklenice s gumičkou namísto použití víka. Díky takto prodyšnému potahu jakékoliv se vlhkosti v listech mohou spíše odpařit než způsobit plísně v nádobě na hladině oleje.

Umístěte nádobu na slunném okně a nechte vyluhovat po dobu jednoho měsíce. Podívejte se občas na listí a ujistěte se, že zůstává ponořené v oleji. Na konci měsíce vyjměte listy z oleje a uložte olej v čisté nádobě. Jakmile se skončí luhování, odeberte olej z přímého slunečního světla uložením v tmavé láhvi nebo v temné skříni.

Skvělá věc na tomto léku je, že nevyžaduje žádnou další přípravu. Jednoduše vmasírujte olej na bolavé svaly podle potřeby a nechte tělo odpočinout a trochu se zotavit.

Takže dříve než začnete hrabat listí na dvoře nebo zametat sníh, nasbírejte nějaké čerstvé březové listí a vyluhujte trochu oleje na všechny ty bolavé svaly, když přijdete z práce.:-)

Recept na močové kamínky - písek:

průtržník lysý.....................60 g

lomikámen.........................100 g

list břízy.............................50 g

přeslička.............................50 g

zeměžluč............................60 g

kořen jehlice trnité.............60 g

nať petržele.....................50 g

kořen čekanky.................50 g

1 polévková lžíce na ¼ litru vody, 1 minutu vařit, 3x denně.

Dieta bez polévek z masa, bez vepřového a tučného masa, bez sádla, bez koření, méně solit. Být pod lékařskou kontrolou.

Zdroj informací:

Homespoon Seasonal Living

Natural Medicine in your backyard

Ervin Wojnár - „Na loukách roste zdraví: receptář bylinných čajů"

 

Text: Ziskejzdravi.cz

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Byliny - síla bylin v prevenci i léčbě

Byliny - síla bylin v prevenci i léčbě