ZiskejZdravi.cz

Ženšen - zázrak mezi bylinami

Ženšen (Panax ginseng) je jedinečná bylina z Boží lékárny, kterou přírodní léčba považuje za nejvzácnější ze všech tradičních léků. Její popularita však zdaleka není omezena pouze na Orient. Samozřejmě si získala dobrou pověst také na Západě.

Popis rostliny

Ženšen je kořen drobné byliny. Botanici jej nazvali "panax", což je latinský název pro "všelék", protože Orientálci jej skutečně považovali za lék, který dokáže vyléčit vše. Ženšen patří do čeledi Araliaceae, která zahrnuje taktéž přestup a břečťan. Na tak známou rostlinu vypadá opravdu skromně. Listy jsou složené z pěti zubatých lístků vyrůstajících z horní části dlouhého rovného stonku, který je asi dvacet až sedmdesát centimetrů vysoký, podle stáří rostliny. Světle zelené květy rozkvétají až ve druhém nebo třetím roce života rostliny. Květy dozrávají v červené bobule, které si získaly oblibu nejen u ptáků, ale také u lidí. Ženšen roste ve stínu v mírném podnebním pásmu. Nadzemní část rostliny každou zimu odumírá. Na jaře však začne znovu rašit.

Asijský ženšen dříve rostl divoce ve stínu pralesa v mírném podnebním pásmu Číny, Koreje, Japonska a východních zemích bývalého Sovětského svazu, ale nyní už tuto divokou formu rostliny nenajdete. V mnoha oblastech východní Asie se dnes pěstuje šlechtěný ženšen. Číňani si divokého ženšenu cení nadevše, nicméně jeho vyšlechtěnou formu považují taktéž za velmi důležitou bylinu a lék. Nejbližší příbuzný asijského ženšenu je americký ženšen, který roste divoce a je pěstován na severu USA, a to především ve Wisconsinu a v Kanadě. Botanicky se nazývá Panax quinquefolium. Vypadá úplně stejně jako asijský ženšen a byl již Indiány využíván jako lék. Americký ženšen nemá na Západě velké uplatnění, ale dováží se do Číny, kde je považován za cennou alternativu asijského ženšenu. Asijský ženšen je tedy v současné době na Západě jediný dostupný ženšen. Existují ještě další druhy, včetně himalájského ženšenu. Ten však není na Západě k dostání.

Léčivé použití a indikace

Ženšen dodává vitalitu, a to především ve stresových a náročných situacích. Ženšen má okamžité a také dlouhodobější účinky a využití. Krátkodobě lze ženšen použít jako rychlý a bezpečný povzbuzující prostředek po probděné noci, před neobyčejně těžkým pracovním dnem, zkouškou ve škole, sportovním výkonem nebo při pásmové nemoci. Ženšen lze také využít k odstraění dlouhodobějších potíží - zotavujeme-li se z období stresu a vyčerpanosti, při rekonvalescenci, nebo intenzivním sportovním tréninku. Ženšen je všeobecně užitečný, procházíme-li fyzicky I emocionálně náročným obdobím velkého stresového vypětí a chceme-li zůstat bystří a čilí. Ženšen taktéž zlepšuje funkci pohlavních orgánů.

Ženšen nemá pouze stimulační a povzbuzující účinky. Je to v podstatě posilující lék. Dnes vlastně jediný dostupný posilující lék. Je založen na jiné bázi než kofein. Kofein nás sice probere a povzbudí, ale jakmile přestane působit, jsme daleko unavenější a vyčerpanější. Ženšen zvyšuje vialitu a aktivitu a zároveň je přínosem pro naše zdraví. Kofein ve skutečnosti nedodává energii ani nepůsobí proti stresu a vyčerpanosti. Je to pouze "rychlá pomoc", která si své vybere hned, jakmile přestane účinkovat. Ženšen nabízí víc než jen okamžité překonání únavy. Napomáhá organismu překonat každodenní stres. Nejedna vědecká studie potvrzuje, že ženšen chrání naše tělo před negativními účinky stresu. Pokud žijete v neustálém stresu nebo jste na sebe příliš tvrdí a neuděláte si čas na odpočinek, může dlouhodobý tlak okolností způsobit zvýšení krevního tlaku a cholesterolu v krvi, snížit odolnost organismu a všeobecně poškodit vaše zdraví. Ženšen zabraňuje těmto negativním změnám. Udržuje vnitřní rovnováhu organismu, zvyšuje jeho imunitu a chrání jej před poškozením, jeho ž příčinou je právě stres.



Vědecké potvrzení rozdílu mezi kofeinem a ženšenem

Vědecké výzkumy zjistily rozdíly mezi ženšenem a ostatními stimulačními prostředky (kofeinem). Stimulační, povzbuzující prostředky urychlují využití energie, která je uložena v organismu, a způsobují tak okamžité zvýšení hladiny cukru v krvi. Ženšen naopak zlepšuje proces spalování a využití cukrů v organismu. Studie a výzkumy profesora Oury a kolektivu na Univerzitě v Tokiu ukazují, že ženšen napomáhá buňkám přijímat z krve cukr a lépe jej využívat. Společně s doktorem Deepakem Shorim, jsem vedl výzkumy na Univerzitě v Londýně. Došli jsme k závěru, že mozkové buňky zvířat, která užívala ženšen, využívají nezbytné živiny daleko efektivněji.

Šálek kávy nám může čas od času pomoci jako okamžitý a krátkodobý stimulační prostředek. Většina z nás si kávu vychutnává jako nezbytnou součást každodenního života. Ale pokud spoléháme na kofein, že nám dodá energii, po dlouhodobějším pití kávy zjistíme, že působí naprosto opačně. V podstatě naši energii snižuje. Kofein je příčinou okamžitého přívalu energie. To souvisí s uvolňováním adrenalinu v těle. Adrenalin zvyšuje hladinu cukru v krvi, čímž se zvyšuje vitalita, pociťujeme tedy příval energie. Tento proces s sebou nese také negativní následky. Je pro tělo nesmírně namáhavý. Zhoršuje celkové zdraví jedince a při dlouhodobějším přísunu kofeinu způsobuje vyčerpání. Je to něco podobného jako žít na úvěr u banky. Každým dnem narůstají úroky, a nakonec úvěr stejně vyčerpáme. Tělesné rezervy energie jsou vyplýtvány a nenahrazeny. Ženšen funguje na jiném principu. Není to stimulační prostředek, který způsobuje krátkodobou čilost na úkor dlouhodobějšího zdraví. Právě naopak. Ženšen posiluje, nepodkopává zdraví. Není jako káva a jiné stimulační prostředky, které mají negativní vliv na vaše zdraví. Ženšen udržuje vaše zdraví. Čím déle jej užíváte, tím lépe se cítíte. Ale co je snad ze všeho nejdůležitější, ženšen není návykový. Pokud si jej zapomenete den nebo dva vzít, nepocítíte žádnou nervozitu, vyčerpání ani bolesti hlavy, které často doprovází vynechání kofeinu.

Ženšen je také výborný lék proti stárnutí, má omlazovací účinky. Pravidelným užíváním ženšenu zabráníme úbytku energie a vitality, což je charakteristický rys procesu stárnutí.

Účinnost ženšenu byla zkoumána a dokázána vědeckými výzkumy nejen na zvířatech, ale také na lidech. První pokusy byly provedeny na vojácích ruské armády, kteří se měli zúčastnit závodu v běhu na dvě míle. Některým byl podán ženšen, ostatním podobně chutnající placebo. Žádný z nich nevěděl, který lék pozřel. Ti, kteří užívali ženšen doběhli do cíle v čase průměrně o šest procent kratším než jejich soupeři, kteří před závodem užívali placebo.

Podobných experimentů proběhlo nespočet. Jeden pokus proběhl například na Univerzitě v Uppsale ve Švédsku, kde bylo dokázáno, že 100 studentů užívajících ženšen mělo lepší výsledky v řešení hlavolamů, hádanek a v psychických a také fyzických testech. V univerzitní nemocnici v Gentofte v Dánsku užívalo ženšen po dobu devíti týdnů 112 zdravých dospělých jedinců. Výzkumy zjistily, že účastníci experimentu rychleji reagují na podněty a jsou schopni řešit problémy daleko snadněji než dříve. Co se týká koncentrace a paměti, nebyly zaznamenány žádné změny. Tyto výzkumy jsou opravdu přesvědčující. Německá vláda například uznala, že účinnost ženšenu byla dokázána přísnými vědeckými výzkumy a prohlásila ženšen za lék, který "zvyšuje vitalitu a sílu při únavě, vyčerpání nebo neschopnosti koncentrace a pracovního nasazení".

Osobně jsem vedl výzkumy v londýnské nemocnici spadající pod King´s College. Prováděl jsem experimenty na zdravotních sestrách s proměnlivou pracovní dobou. Střídaly se jim noční a denní služby. Měl jsem pocit, že jsou těmi nejlepšími kandidátkami k mému výzkumu, protože musely překonávat stres a únavu z nepravidelného režimu a nedostatku spánku. Rozdělil jsem je do dvou skupin. První skupině jsem podával ženšen, druhá užívala placebo. Třetího dne jsem je požádal, aby zhodnotili svůj stav, schopnost koncentrace, činnost a energii všeobecně. Prakticky všechny sestry, které užívaly ženšen, zpozorovaly zlepšení svých schopností vypořádat se se svou prací. Zdravotnice užívající placebo žádné podobné zlepšení nepociťovaly. Je také zajímavé, že zdravotní sestry, které braly ženšen, spaly o něco méně než ostatní, a přesto se cítily lépe.

Ženšen je podáván pacientům, kteří jsou natolik oslabeni chorobou, že je jejich život v nebezpečí. Vysoce kvalitní ženšen může někdy zachránit život tím, že zvýší energii a vitalitu, napomáhá vrátit metabolismus do zaběhlých kolejí a dává pacientu šanci "vrátit se zpět". Je to tedy jediný lék, který bych vzal s sebou, když jdu navštívit člověka, který je vážně nemocný nebo hodně starý a stonající. Přinesl jsem tento lék v podobě kapek několika lidem na jednotce intenzivní péče a na vlastní oči jsem je o několik hodin později viděl vstát.

Proč je ženšen tak účinný?

Ženšen obsahuje velké množství chemických látek zvaných ginsenosidy. Ginsenosidy se svojí chemickou strukturou podobají hormonům (chemickým nositelům informace), které organismus uplatňuje v organizaci reakcí na stres.

Použití ženšenu

Chcete-li, aby vám ženšen pomohl překonat momentální krizi, měli byste si jej vzít ráno onoho náročného dne. Jeho účinky budou působit celý den. Díky ženšenu zapomenete na únavu a budete schopni dosáhnout nejlepších výsledků.

Při dlouhodobém užívání byste měli brát ženšen denně po dobu minimálně jednoho měsíce. Cílem v tomto případě je zvýšit odolnost organizmu a jeho vytrvalost

Ženšenovou kůru můžete nasadit, kdykoli procházíte těžším obdobím. Po několika experimentech na kosmodromu sovětští lékaři došli k závěru, že ženšen je daleko lepší povzbuzující a posilující prostředek než amfetaminy používané americkými astronauty. Ženšen zvyšuje bdělost a zlepšuje výkony jedince, aniž by narušoval normální spánek nebo způsoboval abstinenční příznaky. Sovětští kosmonauti si v 70. letech ženšen a eleutero s sebou brali na kosmické lety. Tito kosmonauti byli zdraví, energičtí lidé s dobrou kondicí a silnou motivací, a přesto užívali ženšen. Ne však jako povzbuzující lék, ale aby jim usnadnil práci v náročném prostředí.

Ženšen a eleuterokok mohou ovlivnit sportovní výsledky, proto je užívalo mnoho špičkových atletů jako například Sebastian Coe, který dosáhl světového rekordu v plavání.

Ženšen chutná sladce a je lehce chladivý. Ženšen se pěstuje v záhonech pod sítěmi, které imitují stinný les. Pěstuje se ze semen, které klíčí dva roky. Semenáčky se sázejí do hlubokých záhonů úrodné a dobře zavlažované půdy, pokryté slámou nebo hnojem (k udržení vlhkosti). Ideálně by ženšenový kořen měl zůstat v zemi 4-5 let, než je vykopán. Podle tradičních metod by se měl ženšenový kořen každoročně ručně přesadit, aby se tak zabránilo plísním a škodlivému hmyzu, které rostlinu napadají.

Po sklizni se kořeny umyjí, nastrouhají a usuší. Sušený kořen má žlutobéžovou barvu. Velké, kvalitní kořeny z prvotřídních farem se před sušením ještě napařují. To jim dodá červený, skelný vzhled. Tyto kořeny bývají označovány jako červený ženšen, zatímco nenapařované kořeny jako bílý ženšen. Vlákna a postranní kořeny jsou odstraněny a prodávány zvlášť.

Koncentrované výtažky dostaneme tak, že kořen rozemeleme a smícháme s vodou a alkoholem. Poté se voda a alkohol vypařují, aby vznikl výsledný prášek.

Rady k nákupu nejkvalitnějšího kořene

1. Čím starší kořen (tzn. Čím déle rostl v zemi), tím lepší. Staré kořeny jsou účinné především na posílení imunitního systému a zdraví všeobecně. Nejlepší kořen, který je na našich trzích k dostání, je pět až šest let starý. Tak staré kořeny jsou asi 12 cm dlouhé.

2. Červený ženšen bývá většinou lepší než bílý, protože k napařování se používají pouze nejkvalitnější a nejstarší kořeny. Napařování napomáhá udržet některé léčivé složky.

3. Pokud nemůžete sehnat červený ženšen, kupte si kvalitní čínský bílý ženšen. Dejte si pozor na japonský červený ženšen, který nebývá moc kvalitní.

4. Celý kořen je lepší než postranní kořeny, vlákna nebo jenom kousek kořene.

5. Nejlepší dnes dostupný ženšenový kořen pochází z Koreje, kde je jeho výroba kontrolována vládou. Další v pořadí je čínský ženšen a nakonec japonský.

6. Ve Spojených Státech je možné získat I divoký americký ženšen. Je kvalitnější než vypěstovaný americký ženšen.

7. Dobrý ženšen by měl chutnat plně, silně, hořce až nasládle. Pokud nemá chuť, nekupujte jej!

8. Pokud sháníte vysoce kvalitní ženšen, objednejte si nejkvalitnější červený kořen ženšenu, který si můžete dovolit, nebo si zajděte do čínského obchodu. Pokud nemůžete sehnat červený ženšen, vyberte si ten nejstarší bílý kořen.

Užívání ženšenu

Pro dlouhodobější pravidelné užívání doporučuji brát dávku asi 2 gramy denně, půlku ráno a zbytek večer. Krátkodobě lze dávkování zdvojnásobit, například při únavě, vyčerpání, rekonvalescenci nebo ve stresovém období.

Pamatujte si, že dávkování je do určité míry individuální, záleží na několika faktorech, jako jsou tělesná konstituce, důvod užívání ženšenu, stravovací styl, věk a zdravotní stav. Každý člověk by si měl nají své optimální dávkován, které by mělo být zpočátku nízké a postupně se zvyšovat až do té míry, kdy budou zřetelné pozitivní účinky. Ženšenová kůra by měla trvat minimálně měsíc. Starší lidé mohou užívat ženšen pravidelně po delšíí dobu.

Pokud není ženšenový kořen k dostání, pak je nejlepší zakoupit korejské nebo čínské produkty, vytažky ženšenu z dovozu. Je to tmavá, hustá, vysoce koncentrovaná tekutina.

Pokud nemůžete sehnat pravé dovážené výtažky, pak se musíte spíokojit s tabletami nebo kapslemi obsahujícími výtažky z ženšenového kořene nastrouhaného nebo v prášku. Tyto ženšenové produkty jsou k dostání v každém obchodě se zdravou výživou. Většina těchto produktů, vyrobenými proslulými společnostmi, je v účinnosti srovnatelná. Doporučuji si vybrat tablety nebo kapsle označené jako "standardizované", protože jen tak máte záruku stejné účinnosti v každé dávce. Na obale by mělo být uvedeno procento ginsenosidů (aktivní složka).

Nejmenší účinnost mají instantní ženšenové čaje, kosmetika, polévky a ženšenové nealkoholické nápoje. Tyto produkty obsahují velmi malé množství aktivní složky. Ženšenová kosmetika nemá žádnou účinnost. Ženšen je potřeba užívat vnitřně, aby byl účinný.

V jaké podobě ženšen používat

Ženšenový kořen je velmi tvrdý, a možná bude zapotřebí kladivo, abychom jej roztloukli na použitelné kousky. Existují dva způsoby, jak užívat kousky ženšenu, které jsme odlomili. Můžeme je žvýkat, dokud se v ústech úplně nerozplynou. Nebo lze ženšen užívat tradičním způsobem, jako to dělali Číňani po řadu století - vařit ženšen v malém hrnci několik hodin a pak nápoj vypít. Keramická nebo skleněná nádoba je vhodnější než kovová. Číňani tradičně vařili ženšen přes noc, pak vstali brzy ráno, vypili ženšenový čaj a vrátili se zpět do postele.:-) Ženšenové produkty užívejte přesně podle návodu na každém balení. Čtěte však nálepky pozorně, rozlišujte výtažek od instantního kořene. Produkty obsahující výtažky dávkujeme tak, aby odpovídaly 2 až 4 g samotného produktu. Doporučené dávkování na obalech bývá velmi nízké.

Ženšen je pozoruhodně bezpečný, dokonce tehdy když budete užívat velké množství po delší čas. Je to dokázáno současnými vědci. Člověk by musel zkonzumovat jeden až dva kilogramy čistého ženšenu najednou, aby mohl sledovat negativní účinky. Žádné vědecké výzkumy na lidských bytostech neprokazují ani nejmenší poškození na zdraví. Organizace kontrolující nezávadnost jídla a léků prohlásily, že ženšen je bezpečný, a dovolily jeho prodej bez omezení.

K dosažení lepších účinků bychom měli ženšen užívat na podzim nebo v zimě spíše než během horkého léta.

Ženšen, jako mnoho dalších bylin, má jemnější účinky než moderní léky či stimulanty jako kofein, ale napomáhá organismu způsobem, který je daleko zdravější a má dlohodobější trvání. Ženšen je nejlepší ze všech posilujících a povzbuzujících prostředků.

Moderní medicína má jisté nedostatky. Jedním z nich je právě neschopnost najít bezpečný a účinný lék, který by pomáhal člověku překonat stres, jdoucí ruku v ruce s moderním stylem života, a podpořil celkové zdraví a vitalitu. Tyto nedostatky napravují právě léčivé byliny. Byliny lze využít jako bezpečné domácí léky na mírné zdravotní potíže nebo jako posilující prostředky sloužící k udržení zdraví. Silné chemické léky by se měly užívat pouze v případech vážného onemocnění. Správným sladěním Boží moudrosti s moderní vědou můžeme dosáhnout pevného zdraví a vitality.

Zdroj informací:

Stephen Fulder, PhD: "Ženšen"

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Byliny - síla bylin v prevenci i léčbě

Byliny - síla bylin v prevenci i léčbě