ZiskejZdravi.cz

Ostropestřec mariánský - regenerace jater

Bodlák anebo výtečná bylinka? Této rostlince se můžeme jako bodláku vyhnout, anebo si zamilovat její léčivé účinky a nepřeberné množství darů, které v sobě tato červeno-fialově zabarvená kvítka skrývají. Jak říká známé přísloví „i v trní a bodláčí najdeš princeznu, která tě svým květem okouzlí" O ostropestřci to platí dvojnásob. Podívejme se dnes na jeho výjimečnost a možná, že až opět půjdete kolem, změníte svůj pohled na tuto bylinku, tak jako já.

Popis rostliny:

Anglický název „mléčný bodlák" označuje bílé pruhy, které najdeme podél listových žil. Ostropestřec dosahuje výšky od 1,5 metru až po 3 metry, přičemž v horní části jsou větvičky trnité. Listy jsou široké s bílými skvrnami a bílými pruhy podél listových žil, které jsou pro tuto bylinu typické. Květy jsou červenohnědé. Plody jsou tvrdé, hnědé, skvrnité a lesklé.

Použité části rostliny:

Obvykle semena; avšak v minulosti se jako potravina i léky používají prakticky všechny nadzemní části rostlin.

Léčivé použití a indikace:

Aktivními složkami ostropestřce jsou flavonoidy (silybin, silydianin a silychristin); esenciální olej - hořká látka (uvolňuje a vylučování žluče ze žlučníku), galaktagogy (pomáhají kojící matce zvýšit tok mateřského mléka) a demulcentní látky (uklidňují a chrání podrážděnou nebo zapálenou vnitřní tkáň), a antioxidanty.

Od starověku se ostropestřec používá při léčbě onemocnění jater. Ostropestřec je v prvních řeckých spisech označován jako „bylina chránící játra."

Dr. Pliny Elder (r. 23-79), římský lékař a přírodovědec z prvního století, psal o použití ostropestřce jako zeleniny a pokládal tuto bylinu za vynikající pro jaterní potíže.

Culpepperův herbář z roku 1787 označuje bodlák za účinný při léčbě a odstranění problému jater a sleziny a jako dobrý prostředek na žloutenku. Německý lékař z osmnáctého století Rademacher doporučil použití bodláku pro chronické onemocnění jater, akutní hepatitidu a žloutenku.

Četné dobře navržené klinické studie prováděné v Evropě, především v Německu, ukazují terapeutickou hodnotu silymarinu s benefitem při léčbě metabolického poškození jater, chronické hepatitidy a zánětu žlučovodů, včetně stavů vyvolaných alkoholem, léky (psychofarmakami) a chronickou chorobou jater.

Studie vystihují schopnost silymarinu chránit játra tím, že urychluje normalizaci poškozené jaterní funkce. Výzkum dále ukazuje, že účinné látky v rostlině, silymarin a aktivní složka silybin, působí jako antioxidanty, které zachytávají volné radikály a potlačují peroxidaci*.

Přínos pro játra poškozené alkoholem:

Několik studií ukázalo, že ostropestřec může být přínosný při léčbě nebo prevenci poškození jater způsobené alkoholem, léky nebo toxickými chemikáliemi. Aktivní sloučenina chránící játra v ostropestřci - silymarin (skupina flavonoidů, silibinin, silidianin a silikristin), může pomoci napravit jaterní buňky poškozené alkoholem a jinými toxickými látkami. Silymarin také chrání nové jaterní buňky před ničením těmito toxickými látkami.

Ostropestřec je také účinným protizánětlivým a silným antioxidantem, ostropestřec může pomoci chránit játra před toxicitou z farmaceutických léčiv. V Evropě může být pacientům, kteří užívají léky, které mají vedlejší účinky a je o nich známo, že způsobují problémy s játry, podáván ostropestřec.
V řadě studií z Evropy se ukázalo, že ostropestřec je účinnou bylinnou léčbou jaterní cirhózy.Zajímavost:

Ostropestřec byl použit jako protilátka první pomoci při otravě houbami (Amanita phalloides). Studie na zvířatech zjistily, že extrakt z ostropestřce zcela neutralizuje toxické účinky hub, pokud je podáván do 10 minut po požití. Pokud je podáván do 24 hodin po požití, výrazně snižuje riziko poškození jater a úmrtí.

Předběžné studie z laboratorních experimentů uvádějí, že silymarin a silibinin v ostropestřci může snížit růst buněk rakoviny prsu, krčku a prostaty.
Další studie byliny ohledně léčby diabetu naznačují možná zlepšení kontroly hladiny cukru v krvi.

Dávkování:

Čaj: na jednu lžičku vysušených listů použijte vroucí vodu jednoho hrnečku (asi 250 ml vody ) a nechte luhovat 10-15 minut. Pijte třikrát denně.

Tinktura: Vezměte 1-2 ml tinktury třikrát denně. Pozor při onemocnění jater musí být tinktura bezalkoholová. Dostanete jí v našem eshopu. I malé dávky alkoholu mohou být pro nemocná játra tragické!

Recept na ostropestřcový čaj:

Příprava čaje z ostropestřce může být provedena mnoha způsoby, buď jako čistý čaj, nebo v kombinaci s jinými bylinnými čaji a přísadami. Chuť ostropestřcového čaje může být pro některé lidi nepříjemná, takže sladidla nebo bylinné kombinace jsou docela populární. Za prvé byste se měli rozhodnout, zda použijete extrakt z ostropestřce nebo drť. Pokud použijete extrakt, stačí přidat 20 kapek do šálku horké vody. Tento čaj se doporučuje pít před jídlem, aby pomohl trávení.


1 polévková lžíce drti ostropestřce ( rozemleté na prášek )
2 šálky vody ( nejlépe filtrované )
1 lžička organického medu, pokud je to žádoucí

Zalijte vroucí vodou, nechte 10 min luhovat a přeceďte. Pak dochuťte medem.

 

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Byliny - síla bylin v prevenci i léčbě

Byliny - síla bylin v prevenci i léčbě