ZiskejZdravi.cz

Mučenka - zlepší spánek

Mučenka byla tradičně používána v Americe a později v Evropě jako uklidňující bylina na úzkost, nespavost, záchvaty a hysterii. Stále se užívá k léčbě úzkosti a nespavosti.

Popis rostliny: Trvalá bylina mučenka roste zejména v Evropě, ale pochází z jihovýchodní části Ameriky. Obecné názvy jsou maypop či meruňková réva.

Použité části rostliny:

Využívají se listy, stonky a květy.

Léčivé použití a indikace:

Existuje mnoho příznivých účinků mučenky. Pokud bychom jich měli vyjmenovat pouze několik, tak například pomáhá snižovat a případně odstraňovat nespavost, úzkost, záněty z podráždění pokožky a popálenin, menopauzu, ADHD a ještě vážnější stavy, jako jsou záchvaty, vysoký krevní tlak a astma.

Studie ukázaly, že mučenka může být stejně účinná jako syntetická léčiva pro generalizovanou úzkostnou poruchu (GAD)! Běžně můžete vidět mučenku v kombinaci s dalšími uklidňujícími bylinami, jako je kořen valerijský a citrónový balzám a heřmánek.

Mučenka může ženám pomoci se zvýšením hladiny GABA. Když se zvyšuje hladina GABA, pomáhá to snížit aktivitu některých mozkových buněk vyvolávajících depresi. Alkaloidy v květech mučenky mohou zabránit tvorbě monoaminooxidázy, což je přesně to, co se snaží antidepresivní léky. Studie ukázaly, že tím, že brání tvorbě monoaminooxidázy, může výrazně snížit depresi u žen procházejících menopauzou.

Další studie ukázala, že mučenka může snížit také nepříjemné návaly horka. Studie použila různé bylinné léčivé přípravky a výsledky ukázaly, že anýz, lékořice, černohlávek, jetel luční, lněné semínko, třezalka, valeriana a květ mučenky mohou zmírnit návaly horka v menopauzálních i v perimenopauzálních obdobích.

Časopis „Nutritional Biochemistry - Biochemie výživy" provedl studii s dávkou 50 miligramů extraktu mučenky na kilogram tělesné hmotnosti. Studie ukázala, že hladina krevního tlaku byla výrazně snížena. Vědci se domnívají, že látka, která se nachází v květech mučenky, nazývaná kyselina edulilová, může být důvodem snížení hladiny tlaku v krvi.

Další studie, které byly publikovány, ukazují, že dužina mučenky je lékem na snížení systolického krevního tlaku při podávání 8 miligramů mučenky po dobu 5ti dnů. Výsledky ukázaly, že extrakt z mučenky zvýšil hladinu antioxidačního enzymu a snížil hladiny oxidovaných lipidů, které mohou způsobit poškození vlivem akumulace toxinů a odpadních produktů v těle.

Mučenka snižuje úzkost. Studie byla provedena po dobu čtyř týdnů u 36 pacientů, kteří byli diagnostikováni s GAD ( generalizovaná - „všeobecná" úzkostná porucha ). Výsledky ukázaly, že extrakt z pastelových květů byl účinnou léčbou pro zvládnutí úzkosti a neměl negativní vliv na pracovní výkonnost na rozdíl od syntetické terapie. Další studie zahrnující děti ukázala, že nervozita byla po použití kombinovaných rostlinných extraktů snížena tak, aby zahrnovala mučenku, třezalku tečkovanou a valerijský kořen.

Mučenka zlepšuje váš spánek. Spánek je jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete pro své tělo udělat. Studie byly provedeny u pacientů, kteří měli problémy se spánkem. Studie zaměřená na pacienty s bipolární poruchou, testovala různé přírodní bylinné léčivé přípravky včetně mučenky a výsledky ukázaly zlepšení spánku a snížení úzkosti.



V další studii požádali pacienty, aby po určitou dobu pili čaj z květu mučenky a jasně ukázali významné zlepšení spánku. Mučenka v kombinaci s kořenem valerianu může být jednou z nejlepších kombinací na pomoc při nespavosti a může být ideální, pokud se zdá, že máte v noci problémy s „vypnutím" mozku, a uklidněním buněk v něm. Čaj s květu mučenky může být skvělý také pro děti, které mají se spaním problémy.

Dávkování:

Při nespavosti postačí jeden šálek před spaním. U ostatních potíží vypijte 2-3 šálky denně.

Čaj z mučenky:

Nálev, který příjemně chutná, a který vám pomůže se uvolnit, zklidnit nebo usnout, můžete připravit takto: Do hrnečku s vroucí vodou nasypte jednu malou lžičku sušených listů mučenky. Zakryté nechte odstát 10 až 15 minut a poté sceďte. Nejlepší je, když si při tom když nemůžete usnout, uděláte jeden šálek před spaním.

Skladování:

Při pokojové teplotě od 15-25 °C skladujte uzavřené na tmavém místě.

Zajímavost:

Zajímavost aneb jak vznikl název pro mučenku:

V 60. letech 16. století, 20 let poté, co Francisco Pizarro brutálně potlačil poslední povstání Inků a donutil je přijmout křesťanství, se patrně u lékaře Nicolase Monarda ze Sevilly hnulo špatné svědomí kvůli krutostem, které jeho krajané na tomto kontinentě páchali. A protože byl tento lékař zároveň nadšený botanik, hledal mezi rostlinami zaslanými z Nového světa nějakou známku božího souhlasu s činy španělských dobyvatelů. Našel popínavou rostlinu s krásnými velkými květy, jejichž blizny a pestíky v něm probudily hněv nad ukřižováním Ježíše Krista.

Doktoru Monardovi připomněly tři čnělky tři hřebíky, jimiž byl na kříž Kristus přibit. Prašníky květů se mu zdály jako kladiva, koruna se podobala trnové koruně a 10 korunních plátků v něm vzbudilo vzpomínku na 10 věrných apoštolů (z původních 12, Jidáš byl zrádcem a Petr Ježíše zapřel). Dr. Monardes tuto liánu pokřtil mučenkou (passionflower: květ hněvu nebo květ utrpení).

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Byliny - síla bylin v prevenci i léčbě

Byliny - síla bylin v prevenci i léčbě