ZiskejZdravi.cz

Vrbovka malokvětá - superlék na prostatu

Vrbovka je nádherná pestře zbarvená rostlinka, kterou najdete při svých túrách do našich evropských hor. Roste také v Británii, Severní Africe, Americe a od západní Asii až po Indii. Už jen pohled na ní vám zlepší náladu a když si ji vezmete domů a přidáte ji do vaší oblíbené čajové směsi s bylinek při dlouhých zimních večerech, dodá mu svou specifickou sladkou chuť. Dokonce se můžete setkat s tím, že ji někdo s oblibou přidává do salátů. To je vrbovka, další bylinka z Boží lékárny.

Popis rostliny: Vrbovku pravděpodobně nejlépe vystihuje anglický název této rostlinky - Small flowered Willow Herb - malá kvetoucí vrbovitá bylina.

Vrbovka malokvětá (Epilobium parviflorum) je vytrvalá bylina s jemnými růžovými květy, tradičně pěstovaná v Evropě a často je předepisována naturopaty při léčbě prostaty v Německu a Austrálii.

Ve světě bylinné historie je o této malé kvetoucí vrbovité bylince známo několik zmínek. Popsána byla v lékopisech již v roce 1880. To bylo ještě dříve, než se dostala ve své popularitě do popředí v roce 1982 australskou herbalistkou Marií Treben, která se o ní zmínila ve své knize „Zdraví z Boží lékárny." I když tam bylo o vrbovce jen málo výzkumných studií, mohli jste tam i přesto najít pozitivní klinické zkušenosti několika herbalistů o této malé kvetoucí vrbovité bylině.

Použité části rostliny: Použít můžete celou bylinu, všechny nadzemní části.

Léčivé použití a indikace: Mezi hlavní využití vrbovky patří podpora zdraví prostaty a močových cest. Je to také lidový lék na sexuální dysfunkci.

Bylina obsahuje flavanoidy, polyfenoly a taniny a beta-sitosterol*, ester rostlinného sterolu používaný v medicíně. Beta-sitosterol se nalézá v sereonoy - palmě sabalové a další bylinkách používaných k léčbě prostaty. Některé zdroje uvádí, že beta-sitosterol je pravděpodobně účinný při léčbě benigní hyperplasie prostaty (BPH). Benigní hyperplasie prostaty způsobuje zvětšení prostaty a vede k příznakům jako naléhavost a frekvence močení, obtížnost močení, slabý tok moči a neúplné vyprazdňování močového měchýře.

Vědci se začínají zabývat využíváním vrbovky malokvěté při léčbě rakoviny prostaty. V jedné studii „in vitro" ( metoda výzkumu rostlin v laboratorním skle ) byly extrakty vrbovky (včetně vrbovky malokvěté) prokázány při aktivním se snažení proti specifickým rakovinovým buňkám prostaty.1

Vrbovka spolehlivě působí také v léčbě infekcí močového měchýře a ledvin.

Další použití aneb jak si z vrbovky udělat čaj:

Tradičně se vrbovka používá ve formě čaj během celého dne. Přidejte jednu čajovou lžičku bylinky na jeden šálek vroucí vody a nechejte čaj luhovat 10 - 15 minut. Vrbovku můžete také najít v zapouzdřených kapslích jako suchou bylinu nebo v tinkturách či tekutém extraktu. Extrakty bývají silnější, nicméně většina herbalistů předepisuje čajovou formu.

Dále má vrbovka anti-bakteriální, protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Typicky se může používat jako uklidňující, čistící a léčebný prostředek při léčbách drobných popálení, kožních vyrážek, vředů a jiných podráždění kůže. Vrbovka patří do rodiny astrigentních nebo-li svíravých bylin. To znamená, že ji můžete obecně také použít na všechny poruchy trávicího traktu nebo jako například více známý jitrocel na různá poranění kůže u dětí i dospělých. List vrbovky přiložte na postižené místo a nechte působit, případně můžete jemně rozemnout mezi prsty pro lepší efektivitu a účinnost. Při žaludečních potížích použijte malé doporučené množství ráno na lačno rozmixované v mixéru nebo ve formě čaje.



 

Dávkování:

Není určená žádná známá standardní dávka, nejlépe však bude když budete postupovat podle pokynů výrobce. Obecně se však doporučuje v případě čajové formy jedna čajová lžička bylinky na šálek vroucí vody, 2-3 šálky denně. Herbalistka Maria Treben doporučuje pít šálek ráno na lačno.

Pokud si chcete udělat větší množství čaje, použijte následující doporučený recept:

3 čajové lžičky vrbovky malokvěté zalijte 0,5 l vroucí vody, zakryjte nějakou pokrývkou, například malým talířkem a nechte vyluhovat 5 minut a sceďte. denně pijte 3-5 šálků teplého čaje.

Skladování:

Uchovávejte uzavřené v chladném, suchém a temném místě.

Vypěstujte si sami:

Podle certifikované organické farmy v jižním Oregonu, USA je vrbovka snadná k růstu ze semen. Můžete si vybrat divoká semena a zasít je nebo zakoupit semenné balíčky.

Vrbovka se vyznačuje částečným odstínem a dobře roste v oblastech s vyšší nadmořskou výškou. Bylinám trvá zhruba 60 dní, než dozrají a pokud mají dostatek prostoru, rozmnožují se a rozšiřují. Pro použití lze sklízet drobné stonky vrbovky, listy a květiny. Maria Treben doporučuje trhat bylinu uprostřed stonků tak, aby rostlina takto potom dále mohla vyrážet s bočními výhonky.

Semínka můžete zasadit na jaře nebo v létě.

Na závěr příběh paní Terben:

Vzpomínám si na jednu událost z mého mládí. Tenkrát v nejlepším mužném věku zemřel můj švagr na zvětšení prostaty dnes nazývané hypertrofie prostaty. Můj soused, bylinkář mi povídá: „Toto je vrbovka, tuto bylinku si pamatujte. Pokud by váš příbuzný pil z této byliny čaj, byl by dnes ještě naživu. Vy jste ještě mladá žena a tímto byste mohla pomoci ještě mnoha lidem." Na bylinku jsem však zapomněla. Byla jsem mladá, zdravá a nevěnovala tomu příliš mnoho pozornosti. Kdežto moje maminka vrbovku sbírala rok co rok a byla jsem svědkem, jak pomohla lidem při léčbě potíží s ledvinami a močovým měchýřem. Dokonce má takové účinky, že dokáže vyléčit veškeré nedostatky a problémy nemocné prostaty. Vím, že někteří muži před operací nedokázali téměř močit a už jeden samotný šálek přinesl úlevu. Ale pokud se chce dojít uzdravení, měl by se čaj pít dále. Maminka mi vyprávěla o pacientovi, který prodělal tři operace rakoviny močového měchýře za sebou. Byl na tom hodně špatně. Řekla jsem mu o vrbovce, že si z ní může udělat čaj. Později mi jeho lékař řekl, že se uzdravil. Jeho uzdravení na mě udělalo silný dojem. Maminka mi stále radila, abych nezapomněla tuto bylinku sbírat. Zemřela nakonec roku 1961 a v témže roce jsem to léto bylinku nenatrhala. Zapomněla jsem na vrbovku. U mého osobního lékaře jsem se dozvěděla, že můj známý má rakovinu močového měchýře. „To je beznadějné," říkala jsem si. „Tento muž nesmí zemřít!" Byl na tom velmi zle a jeho stav se neustále zhoršoval. Poradila jsem mu, aby popíjel čaj z vrbovky. Pan doktor měl bylinky sice rád, ale věřil tomu, že v tomto případě už nic nepomůže. Navíc já ani vrbovku letos nenasbírala, je polovina října a vše už je po květu. Ale pokusila jsem se alespoň podívat, jestli jí přece jenom někde nenajdu. Ta místa, kde v létě kvetla, jsem dobře znala. Už tam bylo jen pár polosuchých stonků. Najemno jsem je nakrájela a přinesla manželce pacienta. „Bylo by dobré, kdyby váš manžel vypil denně dva šálky. Ráno a večer. Za čtrnáct dní mi volá pan doktor a povídá mi, že se jeho stav rapidně zlepšil. Smál se do telefonu a říká: „Ta tvoje bylinka opravdu zabírá." Když jsem potom od té doby pomohla stovkám lidí, častokrát jsem si vzpomněla na slova staříka - bylinkáře: „Toto je vrbovka, tuto bylinku si pamatujte, můžete pomoci mnoha lidem."

*Beta-sitosterol je látka, kterou najdeme v rostlinách. Je obsažena v zelenině, ovoci, ořeších a semenech a přidává se při výrobě léků. Beta-sitosterol je vhodný také během léčby zvětšené prostaty (Benigní hyperplazie prostaty).

 

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Byliny - síla bylin v prevenci i léčbě

Byliny - síla bylin v prevenci i léčbě