ZiskejZdravi.cz

Hloh obecný - dar pro tvé srdce a cévy

Hloh je v naší zemi hojně rozšířeným keřem či stromem. Hned z jara nás hloh potěší svými nádhernými květy, které tvoří doslova bílou záplavu plnou bzučících včel, a na podzim upoutají naší pozornost krásně červené plody. Málokdo však ví, že tento nádherný velký keř může být pro mnoho lidí velmi prospěšný. Jak jeho květy, bobule i listy se dají užívat na snížení vysokého tlaku, při sklerotizaci cév a k úpravě činnosti srdce i srdečního rytmu.

Hloh se často používá jako živý plot, roste v sadech, okolo cest jako strom nebo keř a je rozšířen po celé Evropě. Patří do čeledi růžovitých. Kvete od května do června a na podzim na něm zčervenají hložinky či hlohyňky. Hloh se od nepaměti sbírá jako léčebný prostředek a jeho účinky byly vypozorovány nejdříve na kozách, které když hloh konzumovali, byly vitální, čilé a plné energie. Tyto účinky byly v 19. století vědecky potvrzeny. Nejúčinnější k užívání je květ a pak bobule. Květy se suší při teplotě do 35 0C (ne zrovna příjemně voní) a plody při teplotě do 70 0C. Plody schnou hůř, takže do sušičky, nebo na kamna, ať neplesniví.

Hloh je vysloveně požehnáním pro nemocné srdce a je velkým darem našeho Stvořitele, který naše potřeby moc dobře zná. Není tak mnoho rostlin, které by působily na jeden z nejdůležitějších orgánů jako je srdce a to tak komplexně a účinně. Hloh sice působí pomalu, není na akutní a náhlé příhody, zato po několika týdnech a měsících užívání budete jeho účinky překvapeni. Ovšem chce to pravidelnost a svědomitost v užívání. Někdy lidé užívají pravidelně tabletky, ale bylinky jen občas a pak se diví že neúčinkují.

Srdce - Hloh tedy působí jako kardiotonikum - posiluje a prokrvuje srdeční sval. Za tuto vlastnost vděčí flavonoidům, které inhibují enzym působící jako katalizátor při rozpadu ATP - to je látky poskytující energii buňkám, včetně buněk srdce. Buňky získají více energie, zvýší se kontrakční síla svalu a dojde k úpravě frekvence kontrakcí. Účinky hlohu jsou podobné jako u digitalis - náprstníku.

Krevní tlak - Kromě toho je hloh účinný i při regulaci krevního tlaku. Těm kdo mají krevní tlak vysoký, jej pomůže snížit a těm, co trpí nízkým tlakem, jej pomůže zvýšit. Uvolňuje a čistí vápenaté usazeniny v cévách (ateroskleróza) a tím zlepšuje krevní oběh.

Úzkosti - Aby toho nebylo málo, hloh zklidňuje sympatický nervový systém a je jednou z nejúčinnějších rostlin, které se používá na zmírnění úzkostí a s tím spojených srdečních i dechových projevů. Jako uklidňující přípravek se připravuje a pije před spaním.

Hloh můžeme indikovat při:

bušení srdce, aritmii, miokarditidě, kardiomyopatii, poškození chlopní, infarktu miocardu ,angině pectoris, normalizuje krevní tlak vysoký i nízký, zrychlená srdeční činnosti, po záchvatech mrtvice, atroskleróze, srdeční úzkost, nervozita, špatné prokrvení mozku, nespavost, potíže s dechem

Připravíme si:

nálev - 30g sušených květů na 500 ml vody    (Nálev z květů lze kombinovat s meduňkou, jmelím a s heřmánkem.)

odvar - 2 lžíce plodů na ½ l vody, vaříme 10 minut a pijeme 2 šálky denně

plody - sušených plodů můžeme sníst až 3 hrsti za den

sušená rostlina v tobolce - 0,5 - 1g třikrát denně

Pozor!

Nepřekračovat dávkování! Vysoké dávky 12-15x větší mohou způsobit zpomalení srdeční činnosti. Při již vzniklých srdečních obtížích je dobré být pod kontrolou lékaře.

Text: ZiskejZdravi.cz

Zdroj informací: G.D.Pampilona-Roger - „Encyklopedie léčivých rostlin"

MUDr. E.Schneider - „Využijte léčivou sílu rostlin"

E.Korbelář - „Naše rostliny v lékařství"



Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Byliny - síla bylin v prevenci i léčbě

Byliny - síla bylin v prevenci i léčbě