ZiskejZdravi.cz

Heřmánek pravý

Heřmánek pravý, latinsky Matricaria chamonilla je rozšířený po celé Evropě a roste na polích a rumištích. Je to další bylina, která by neměla chybět v našich lékárničkách. Jeho hlavní účinnou látkou je silice - éterický olej s chamazulenem, který působí protizánětlivě a bisabololem, který zklidňuje. Tyto a jiné další účinky jsou vědecky ověřeny a není tedy pochyb o tom, že heřmánek je skutečným přírodním léčivem. Heřmánek tedy působí, protizánětlivě, protikřečově, potopudně a desinfekčně. Heřmánek je rostlinou, která má velké množství léčivých vlastností a dříve nebylo chaloupky, kde by nebyla zásoba heřmánku na zimu.

Kožní problémy - Protizánětlivé účinky využíváme při všech zánětlivých procesech kůže a sliznic. Pokud vás trápí záněty podkožního vaziva, rány, bércové vředy, záněty dásní, záněty v ústní dutině, angíny, záněty středního ucha, očí, hemeroidy. Dezinfikuje také rány a působí při zánětech, vyrážkách a ekzémech i alergiím.

Žaludek a střeva - Účinky zabraňující zánětům a tišící křeče se shodují a jsou důvodem k pití heřmánkového čaje při zánětlivých a vředových chorobách žaludku a dvanácterníku. Využívá se k léčbě křečí žaludku a střev při nervových úzkostech, ale také při ledvinových a žlučníkových kolikách. Zlepšuje zažívání, působí při zvracení a nevolnosti, zlepšuje odchod plynů ze střev. Reguluje činnost střev - upravuje střevní peristaltiku, a proto se používá po operacích.

Infekce - Potopudného účinku využíváme spolu s černým bezem a lípou při chřipkách zánětech horních cest dýchacích.

Menstruační problémy - Působí také na menstruační cyklus, který normalizuje a působí proti bolestem, křečím, včetně bolestí hlavy.

Mimo to se používá na oplachy světlých vlasů a do šatních skříní proti molům.

Připravíme si:

Nálev z 1 čajové lžičky na ¼ litru vody a pijeme 3-6 šálků za den. Na koupele a výplachy očí, nosu, konečníku a obklady provádíme se silnějším nálevem 50g na 1 litr.

Masážní olej využijeme na ztuhlou šíji, bolesti beder a jiné revmatické bolesti. 100G květů vložíme do hrnce s 500 ml olivového oleje a povaříme 3 hodiny ve vetším hrnci s vodou.

Text:ZiskejZdravi.cz

 Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Byliny - síla bylin v prevenci i léčbě

Byliny - síla bylin v prevenci i léčbě