ZiskejZdravi.cz

Echinacea purpurea - silná imunita

Název echinacea si tato rostlinka právem zasloužila. Její název byl odvozen z řeckého echinos - ježek, protože má podobu pichlavého ježka. Znát ji můžete také pod názvem třapatka nachová. Má výborné obranyschopné schopnosti a patří mezi špičku imunitu posilujících bylinek z Boží lékárny.

Popis rostliny:

Echinacea nebo-li třapatka nachová, obyčejně označovaná jako kornoutovitá květina, je oblíbenou u zahradkářů, chatařů a motýlích nadšenců. Velké „sedmikrásky" s květnatými hlavami a růžovými paprsky (lístky) se obvykle vyskytují jednotlivě na stoncích nad listím. Jsou to stálé trvalky s hrubým kopinatým až vejčitým, často zubatým listím. Rostliny rostou z hustých kořenů, které jsou na zralých rostlinách poměrně hluboké. Rostlina se často používá jako léčivo pro zmírnění kožních vyrážek a interně pro stimulaci imunitního systému.

Použité části rostliny:

Kořen echinacey má nejsilnější léčivé vlastnosti a je to, co používáme k přípravě našich tinktur. Pokud chci echinaceu v čaji nebo nějakém druhu výplachu, a já opravdu nebudu mít nějaké vážné důvody k posílení imunitního systému, pak budu používat vrcholy rostliny a zachráním kořen. Ale pokud echinaceu chcete použít pro své velké imunitní vlastnosti, použijte kořen. Pokud nechcete vykopat svůj hezký květ Echinacey pro její kořeny, kupte je!

Léčivé použití a indikace:

Echinacea je pravděpodobně nejčastěji používanou bylinkou v západním světě. Tato bylina se používá k prevenci a léčbě nachlazení, infekcí a jako bylinného prostředku proti chřipce.

Tři aktivní složky jsou alkamidy, kyselina šťavelová a polysacharidy; účinnost těchto složek se stále výzkumy prohlubuje. Užitečný důkaz naznačuje, že echinacea hlavně stimuluje fagocytózu, tj. že působí zejména na stimulaci imunitní odpovědi.

Echinacea byla používána k léčbě zánětu dásní, sinusitidy.

Využívá se také při léčení infekčních onemocnění, jako je chřipka, nachlazení a příznaky, jako jsou kašel, vysoká horečka a bolest v krku.

Používá se také při bakteriálních infekcích, především u pacientů s chronickou nebo rekurentní poruchou.

Bylinka pomáhá při léčbě alergií, mírné septikémii, růžových očí a kožních onemocněních, jako je psoriáza (lupénka ).

Echinacea byla používána také jako bylinný prostředek k posílení imunitního systému při léčbě stavů poškozené nebo potlačené imunity, jako jsou post-virové syndromy.

Echinacea byla tradičně používána k přírodní léčbě bronchitidy a černého kašle.

Dalším bodem výzkumu nedávné studie o hodnotě rostlin při léčbě v nachlazení bylo to, že tato bylina neměla žádnou hodnotu při léčbě běžného nachlazení. Bohužel, dávka použitá v této studii byla 900 mg denně a to je značně pod terapeutickou dávkou používanou herbalisty. Na tomto příkladu vidíme, že dávkování je velmi důležité a jeho dodržováním si nejen přilepšíme, ale také pomůžeme.

V reálných životních situacích je echinacea imunním posilovačem pro osoby s narušenou imunitou u celé řady problémů včetně stresu, přepracování, vyčerpání. Je velkým benefitem u všech těch, kteří jsou vystaveni širokému spektru neustále se vyvíjejících virů.



Dávkování:

Dávkování kořenu E. angustifolia při chronických poruchách a profylaxi infekcí odpovídá 10 až 40 ml týdně tekutého extraktu 1: 2.

U akutních onemocnění a závažných chronických stavů imunodeficience může být denní celkový přísun 10 až 30 ml při podávání v intervalech po celý den.

Dávky čerstvé tinktury E. purpurea používané v německých studiích odpovídají 20ti až 60ti ml za týden.

Sušená bylina ve formě tablet může být užívána v dávkách 1000 mg třikrát denně.

Na přípravu čaje můžete použít buď čerstvé nebo vysušené bylinné části Echinacey. Čaj z Echinacey je vynikající k posílení imunitního systému a při bojích proti infekcím, nachlazení a chřipce.

Existuje mnoho druhů čajů z Echinacey, které si můžete udělat. Všichni začínají se základním receptem a pak přidávají další indegrience nebo éterické oleje, které vytvářejí zdravé a příznivé chutě.

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Byliny - síla bylin v prevenci i léčbě

Byliny - síla bylin v prevenci i léčbě