Název echinacea si tato rostlinka právem zasloužila. Její název byl odvozen z řeckého echinos - ježek, protože má podobu pichlavého ježka. Znát ji můžete také pod názvem třapatka nachová. Má výborné obranyschopné schopnosti a patří mezi špičku imunitu posilujících bylinek z Boží lékárny.
Popis rostliny:
Echinacea nebo-li třapatka nachová, obyčejně označovaná jako kornoutovitá květina, je oblíbenou u zahradkářů, chatařů a motýlích nadšenců. Velké „sedmikrásky" s květnatými hlavami a růžovými paprsky (lístky) se obvykle vyskytují jednotlivě na stoncích nad listím. Jsou to stálé trvalky s hrubým kopinatým až vejčitým, často zubatým listím. Rostliny rostou z hustých kořenů, které jsou na zralých rostlinách poměrně hluboké. Rostlina se často používá jako léčivo pro zmírnění kožních vyrážek a interně pro stimulaci imunitního systému.
Dávkování:
Dávkování kořenu E. angustifolia při chronických poruchách a profylaxi infekcí odpovídá 10 až 40 ml týdně tekutého extraktu 1: 2.
U akutních onemocnění a závažných chronických stavů imunodeficience může být denní celkový přísun 10 až 30 ml při podávání v intervalech po celý den.
Dávky čerstvé tinktury E. purpurea používané v německých studiích odpovídají 20ti až 60ti ml za týden.
Sušená bylina ve formě tablet může být užívána v dávkách 1000 mg třikrát denně.
Na přípravu čaje můžete použít buď čerstvé nebo vysušené bylinné části Echinacey. Čaj z Echinacey je vynikající k posílení imunitního systému a při bojích proti infekcím, nachlazení a chřipce.
Existuje mnoho druhů čajů z Echinacey, které si můžete udělat. Všichni začínají se základním receptem a pak přidávají další indegrience nebo éterické oleje, které vytvářejí zdravé a příznivé chutě.